Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek lub możliwości zmiany ustawiń Ciasteczek w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Morze wokół egzotycznej wyspy
Zdjęcie kanionu zrobione podczas wyprawy
Ogon wieloryba widzianego podczas wycieczki
Posągi zarejestrowane na wyprawie do IndiiDodaj swój adres do newslettera

SUDAN - Królestwo Czarnych Faraonów

DZIEŃ 1 

Warszawa

Spotkanie w Warszawie. Przelot do Sudanu na lotnisko Chartum, spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu Sharga, mieszczącym się zaledwie 20 minut od lotniska, i niedaleko od centrum Chartumu (reszta dnia wolna na wypoczynek, ale być może przylecimy dopiero w nocy).

DZIEŃ 2

Chartum / Pustynia Bayuda / Dongola / El Selim (ponad 500km jazdy)

Rano śniadanie i przejazd samochodami 4x4 szosą przez pustynię Bayuda na północ. W trakcie pokonywania pustyni przewidziane są tylko krótkie postoje, na pewno zatrzymamy się na przykład zaraz za Omdurmanem, żeby przyjrzeć się kopcom termitów. Dopiero po ok. 300 km spotykamy ponownie Nil i odtąd aż Dongoli będziemy jechać wzdłuż rzeki. Przerwa na lunch w rejonie El-Multaga. Przed Dongolą odwiedzimy jeszcze ruiny fortecy Al-Khandag zbudowanej przez Mameluków nad brzegiem Nilu. Po osiągnięciu Dongoli, przejeżdżamy mostem na drugą stronę Nilu, na kolację w ośrodku Sharli Bonnie w wiosce El Selim.  Tamże nocleg.

DZIEŃ 3

El-Selim / Tombus / Kerma / Kawa

O poranku przechadzka po lokalnym suku w El-Selim, a następnie przejazd - 50 km - na północ w rejon III Katarakty do wioski Tombus. Tam obejrzymy pozostałości starożytnego egipskiego kamieniołomu, i m.in. stelę Totmesa I upamiętniającą jego zwycięstwo nad Królestwem Kerma.  Będziemy mieli czas na krótki spacer wzdłuż Nilu, który w tym miejscu wygląda zjawiskowo. Przerwa na lunch. Kerma była stolicą pierwszego państwa Kusz zwanego też Królestwem Kerma. Początki tego państwa sięgają ok. 3000 r pne a więc  powstawało niemal równolegle ze Starożytnym Egiptem. Podstawą ekonomii Kusz było rolnictwo i hodowla zwierząt, a z czasem także kontrola handlu między północnym a południowym Nilem. Upadek Królestwa Kerma nastąpił ok r. 1500 po ekspedycji faraona Totmesa I. Odwiedzamy widoczną już z daleka tzw. Zachodnią Deffufę - masywną, blisko 19 m. nieco bezkształtną budowlę z adobe czyli błotnych cegieł, ze schodami prowadzącymi na szczyt. Deffufa była głównym centrum religijnym Kermy, i otaczały ją warsztaty, budynki publiczne i domy. Na koniec wizyta w fascynującym Muzeum Cywilizacji Kerma, gdzie uporządkujemy naszą wiedzę na temat regionu. Wieczorem wracamy na kolację do obozu nad Nilem, rozbitego między piaszczystymi wydmami na skraju pustyni, obok stanowiska archeologicznego Kawa, naprzeciwko Dongoli.

DZIEŃ 4

Kawa / Stara Dongola / Karima

Po śniadaniu możemy obejrzeć pozostałości pobliskiej świątyni Amona. Kawa jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Sudanie. Pierwszą świątynię wybudował tutaj faraon Amenhotep III, ale później za Ramzesa VII miejsce podupadało. Dopiero nubijski faraon Taharka przywrócił mu świetność budując nową świątynię. Za czasów Królestwa Meroe Kawa urosła do rangi centrum religijnego i administracyjnego . Niestety większość budowli znajduje się obecnie pod gruba warstwą piasku. Kawa ma jednak swój klimat, przy odrobinie wyobraźni możemy poczuć się Indianą Jonesem. Wschodnim brzegiem Nilu jedziemy w górę rzeki na południe, do miejscowości Stara Dongola - w VII-XIVw. - stolicy chrześcijańskiego królestwa Makuria. Polscy archeolodzy eksplorują to miejsce od roku 1964. Zobaczymy tu m.in. ruiny katedry (tzw. kościół o Granitowych Kolumnach o wspaniale zachowanej kolumnadzie), klasztoru św. Trójcy oraz tzw. Sali Tronowej. Następnie wsiądziemy w nasze 4x4, i ruszamy w górę Nilu (tym razem na północ), aby późnym popołudniem dotrzeć na kolację i nocleg do lokalnego domu w mieście Karima.

DZIEŃ 5

Karima /  El-Kurru / Jebel Barkal

W czasach Totmesa III tutaj w okolicy dzisiejszej Karimy znajdował się południowy kraniec państwa egipskich faraonów. Totmes III już w XV w pne u stóp tej góry założył fortecę, która z czasem rozrosła się w miasto Napatę. Z początkiem VIII w. p.n.e powstało potężne nubijskie królestwo Napata, które wkrótce zaczęło zagrażać Egiptowi. Władza króla Kaszty sięgała aż do Asuanu. Jego syn Pi(anch)y dotarł aż do Teb skąd jako faraon panował nad całym Górnym, a potem i Dolnym Egiptem. Był założycielem XXV dynastii, którą w Egipcie nazwano Dynastią Etiopską, albo Czarnymi Faraonami. Rano odwiedzamy leżący niedaleko królewski cmentarz kuszycki w El-Kurru. Po powrocie z Egiptu Pi(anch)y kazał wybudować dla siebie piramidę w El-Kurru, przeszczepiając do Nubii modę na budowanie piramid. W jego ślady poszli kolejni władcy. Piramidy w El-Kurru są już w bardzo złym stanie, ale my zwiedzimy dwie podziemne komory grobowe: króla Tanutamani i jego matki, gdzie na ścianach można podziwiać idealnie zachowane malowidła. Z powrotem w Karimie zobaczymy Jebel Barkal - samotne, piaskowcowe wzgórze z klifowymi zboczami i intrygującym pinaklem.  Tutejsza świątynia Amona miała rangę równą tebańskiej. Wierzono, że Amon mieszka właśnie na Jebel Barkal. Kiedy Egiptem władali Czarni Faraonowie, koronacje odbywały się w Tebach, ale powtarzano je w Napacie. W czasach już nam bliższych Giuseppe Verdi, zainspirowany historią Napaty, skomponował operę Aida. Zobaczymy pozostałości świątyni Amona, malutką świątynię bogini Mut (małżonki Amona) oraz położone blisko kolejne piramidy. Kolacja czeka na nas w lokalnym domu (gdzie później nocujemy). Późnym popołudniem, jeśli będziemy mieli czas i ochotę wejdziemy na szczyt Jebel Barkal, by obejrzeć spektakularny zachód słońca. 

DZIEŃ 6 

Karima / Nuri / Gazali / Pustynia Bayuda / Atbara/ piramidy Meroe

Dzień, po przekroczeniu Nilu, rozpoczniemy od zwiedzania Nuri. To następny (chronologicznie) po El-Kurru zespół kuszyckich piramid. Pierwszy tego typu grobowiec wzniósł tu król (faraon) Taharka (pierwsza poł. VII w pne) najpotężniejszy władca Etiopskiej Dynastii, wspomniany w Starym Testamencie jako pogromca Asyryjczyków. Następnie jedziemy ok. 36 km wgłąb pustyni, zatrzymując się w dolinie Gazali, przy ruinach starochrześcijańskiego klasztoru. Podczas podróży doliną i dalej przez pustynię Bayuda częstym widokiem są wędrujące grupy Nomadów z plemienia Hassania.  Po osiągnięciu szosy kontynuujemy jazdę na wschód, przez pustynię Bayuda, do Atbary.  Lunch na trasie. Pod Atbarą przekraczamy Nil, i kontynuujemy jazdę dalej szosą w pewnej odległości od Nilu do celu naszej dzisiejszej podróży - piramid Meroe. To trzeci (po Kurru i Nuri) i najwspanialszy zespół piramid w Sudanie. Chowano tu królów i królowe w okresie między III w pne a pocz. IV w ne. Zachód słońca w legendarnej scenerii piramid wzniesionych na piaszczystych wydmach. Kolacja i nocleg w obozie w pobliżu piramid Meroe.

DZIEŃ 7

Piramidy Meroe / Shendi / Musawwarat es Sufra / Naga / piramidy Meroe

Po śniadaniu - przejazd na południe. Początkowo asfaltową szosą w stronę Chartumu, a potem znowu skręcamy w piaszczyste drogi na pustyni do Musawwarat es Sufra (w sumie ok 1,5-2 godzin). Jest to ogromny unikalny kompleks sakralny zbudowany z licznymi świątyniami wśród nich Świątynia Apademaka - Boga Lwa z płaskorzeźbami przedstawiającymi królów i bogów. Następnie przejeżdżamy do kolejnego kompleksu świątyń na pustyni - Naga. Odwiedzimy świątynię Amona, tak zwany "rzymski kiosk" i kolejną Lwią Świątynię. Wracamy na północ, na lunch do Shendi, miasta które w dawnych czasach było znane z targu… niewolników. Kolejny punkt programu to rejon Meroe, gdzie nocowaliśmy dzień wcześniej. Teraz zwiedzamy imponujące ruiny Królewskiego Miasta Meroe - pozostałości pałaców, świątyń i łaźni. Na koniec wrócimy by raz jeszcze zachwycić się ponad setką schodkowych piramid wychylających się z potężnych wydm. Zachód słońca w tej scenerii na długo zapadnie nam w pamięci. Kolacja i nocleg w obozie w pobliżu.

DZIEŃ 8

Piramidy Meroe / Atbara / Haiya / Suakin / Port Sudan

Po śniadaniu, opuszczamy nasz obóz kierując się przez Atbarę na Port Sudan. Czeka nas długa droga przez kolejną pustynię. Będziemy mijać wodopoje, wędrujące plemiona, wioski i doliny zagubione pośród wzgórz. Po drodze lunch i kilka postojów w kafejkach położonych na trasie. Po dojechaniu nad Morze Czerwone zwiedzamy Suakin – niegdyś główny port Sudanu, który utracił swą rolę na rzecz Port Sudanu. Malownicza starówka zbudowana jest niemal wyłącznie z białego korala i była ostatnim centrum handlu niewolnikami. Dziś leży w ruinach. Po tej wizycie pokonujemy ostatnie 50 km i docieramy do hotelu Palace w Port Sudan. Kolacja, czas wolny i nocleg.

DZIEŃ 9

Port Sudan

Dzień relaksu. Tego dnia zwiedzamy miasto Port Sudan, a następnie jedziemy nad brzeg Morza Czerwonego. Tu spędzamy pozostałą część dnia, chętni (opcjonalnie za dopłatą) wybiorą się na rejs po morzu.  Kolacja w obozie,  nocleg w Palace Hotel w Port Sudan.

DZIEŃ 10

Port Sudan / Haya / Kassala 

Całodniowa podróż do miasta Kassala, przy granicy z Erytreą. Pokonamy około 500 km, najpierw po płaskim terenie, aż do Haya, największego skupiska lokalnych plemion na wschodzie, potem między wzgórzami, obserwując nomadów z plemienia Beja prowadzących swe wielbłądy. Lunch na trasie. Do Kassali docieramy wieczorem. Kolacja i nocleg w hotelu Tri Ketinbai.

DZIEŃ 10

Kassala

Dzień rozpoczynamy wizytą na tutejszym, kolorowym suku. Potem w programie odwiedziny Beduinów Rashaida – hodowców najlepszych wielbłądów wyścigowych, którzy przybyli tu w połowie XIX w z Półwyspu Arabskiego. Złożymy też wizytę przy meczecie - grobie szejka Hassana, świętego męża Sufi, u podnóża gór Taka. Okolica tętni życiem popołudniami, gdy lokalni mieszkańcy tłumnie odwiedzają grób i górę, a okoliczni handlarze sprzedają im kawę i herbatę. Dzień upłynie nam na poznawaniu lokalnej społeczności. Wieczorem wracamy do hotelu Tri Ketinbai  na kolację i nocleg. 

DZIEŃ 12

Kassala / Geddarif / Wadi Madani / Chartum 

Rano wyjazd w kierunku stolicy. Pokonamy 500 km obserwując zmieniające się krajobrazy, od górskich po zupełnie płaskie doliny. Przerwa na lunch, a także krótką wizytę w wiosce Abu Haraz zamieszkanej przez derwiszy Sufi. Przyjrzymy się grupkom tych świętych mężów, po czym wyruszymy w dalszą podróż. W Chartumie - zakwaterowanie w hotelu Sharga, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13

Chartum i Omdurnan

Rano około godziny 9, rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Sudanu od Parku Mogran, obok którego Biały Nil łączy się z Błękitnym dając początek rzece Nil. Następnie odwiedzimy Sudańskie Muzeum Narodowe, do którego przeniesiono i zrekonstruowano świątynie i grobowce nubijskie zagrożone zalaniem z powodu powstania Wielkiej Tamy Asuańskiej. Część z nich, w niemalże doskonałym stanie przetrwało prawie 4000 lat! Dumą muzeum jest też unikalna kolekcja wczesnochrześcijańskich fresków z Faras ocalonych przez polskich archeologów (połowa skarbu znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie). Następnie przez most na Białym Nilu  jedziemy do Omdurmanu. Po lunchu (w restauracji) odwiedzimy grobowiec-mauzoleum Mahdiego (z 'W pustyni i w puszczy'; w 1870 roku doprowadził do wybuchu powstania przeciwko brytyjsko-egipskiej okupacji, czczony w Sudanie jako bohater narodowy) oraz rzucimy okiem na pobliski Dom Kalifa,  należący do złowrogiego Kalifa Abdullahiego, następcy Mahdiego.  Następnie udajemy się największy sudański suk, na którym można zakupić lokalne specjały czy pamiątki.  Powrót  do Chartumu do hotelu Sharga, na kolację i nocleg.

DZIEŃ 14 

Na koniec dzień wolny na ostatnie zakupy, a po południu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. Rzeczy do obejrzenia w Chartumie w czasie wolnym, do wyboru: Muzeum Etnograficzne, katedra św. Mateusza, Wielki Meczet, Meczet Faruka, Souq Arabi, Cmentarz Commonwealth, Republican Palace Museum, wizyta w Klubie Żeglarskim, spacer bulwarami wzdłuż Nilu, Wyspa Tuti.

 

Termin:   06.04 - 19.04.2019

                27.09 - 09.10.2019

Cena:       2258 USD*cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób

Cena obejmuje:

 • zakwaterowanie w Chartum - hotel 3 stars - 3 noce, Port Sudan - hotel 4 stars, 2 noce w Kassala - hotel - 3 stars,   1 nocleg w ElSeliem - resort, 2 noclegi w domach Nubian, pozostałe noclegi namioty
 • materace, śpiwory, kucharz itd
 • 3 posiłki dziennie, w Chartumie tylko śniadania
 • bilety wstępu
 • przewodnika angielskojęzycznego
 • opiekę pilota Adventure Club
 • transport busem, jeepy z napędem 4 x 4 na pustyni
 • pozwolenia na fotografowanie

Cena nie obejmuje:

 • przelotów: Warszawa - Chartum - Warszawa  (ok. 2200 PLN)
 • wizy sudańskiej
 • zwyczajowych napiwków
 • ubezpieczenia

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 USD
 

 

 

 

 

 

2010.jpg
2012.jpg
2011.jpg
2016.jpg
2013.jpg
2018.jpg
2014.jpg
2015.jpg
2024.jpg
2017.jpg
2019.jpg
2020.jpg
2021.jpg
2025.jpg
2022.jpg
2023.jpg
2026.jpg
2027.jpg

Listing Details

Kraj
Sudan
Miesiąc
kwiecień