Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek lub możliwości zmiany ustawiń Ciasteczek w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Morze wokół egzotycznej wyspy
Zdjęcie kanionu zrobione podczas wyprawy
Ogon wieloryba widzianego podczas wycieczki
Posągi zarejestrowane na wyprawie do IndiiDodaj swój adres do newslettera

SRI LANKA

COLOMBO - YAPAHUWA - ANURADHAPURA - MIHINTALE - POLONNARUWA - MINNERIYA - AUKANA - SIGIRIYA - DAMBULLA - MATALE - KANDY - NUWARA ELIYA - HORTON'S PLAINS - ADAM'S PEAK - SINHARAYA - YALA - HIKKADUWA

Dzień 1

Warszawa

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Colombo.

Dzień 2

Colombo

Przylot do Colombo i spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i kolacja.  Czas wolny na odzyskanie sił po podróży.

Dzień 3

Yapahuwa

Rano po śniadaniu wyjazd w kierunku pierwszej stolicy Sri Lanki, pochodzącego z V wieku miasta Anuradhapura. Po drodze postój w miejscowości Yapahuwa, które w XIII wieku przez jedną dekadę również pełniło funkcję stolicy. Pozostałości pałacu-fortecy wzniesionego na olbrzymim głazie narzutowym, nadal budzą podziw i uznanie. Szczególnie ciekawym eksponatem są bogato zdobione schody, chronione przez wyrzeźbione kamienne lwy.  U podstaw skały wykuto kilka jaskiń, co wskazuje, iż miejsce służyło przez pewien czas jako klasztor buddyjski. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu i czas na relaks po podróży. Tego dnia przejazd potrwa około 6 – 6,5 h.

Dzień 4

Anuradhapura - Mihintale

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie miasta Anuradhapura, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to święte miejsce wyznawców buddyzmu, gdyż rośnie tam drzewo Bodhi wyhodowane z gałęzi figowca, pod którym medytował i osiągnął oświecenie Budda. Gałąź tę przekazała w prezencie królowi Sri Lanki księżniczka Sanghamitta, dając tym samym początek miastu. Oprócz świętego drzewa zobaczymy tam między innnymi jeden z najwyższych zabytków sakralnych świata - imponującą 91m wysokości stupę Ruwanwelisaya, a także inną monumentalną stupę Jetavanaramaya oraz pozostałości po klastorze buddyjskim Abhayaragiri, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych kamieni księżycowych na Sri Lance. Następnie odwiedzimy wzgórze Mihintale uznawane za kolebkę buddyzmu na Sri Lance. Na jego szczyt prowadzi 1840 granitowych schodów. Nocleg w Sigiriya.

Dzień 5

Polonnaruwa - Minneriya

Rano o śniadaniu przejazd do zabytkowego miasta Polonnaruwa (UNESCO). Po drodze niezapomniana przejażdżka na grzbiecie słonia. Polonnaruwa  w okresie największego rozkwitu w XII wieku, stanowiła  wspaniałą, otoczoną potrójnym murem metropolię-ogród. Zobaczymy kompleks świątynny  Vatadage, Gal Pota - ogromną kamienną księgę z inskrypcjami pochwalnymi  oraz Hatadage, do dziś święte miejsce ze względu na niegdyś przechowywaną tu relikwię zęba Buddy. Ponadto zobaczymy Lotus Bath - kamienny basen, którego poszczególne poziomy przypominają kwiat lotosu, ruiny pałacu królewskiego i Lankatilaka - ceglaną budowlę z monumentalnym posągiem Buddy. Na koniec czeka nas jeszcze monumentalna stupa Rankoth Vehara. Po południu udamy się na safari w Parku Narodowym Minneriya, które będzie okazją by zobaczyć dzikie słonie i inne zwierzęta. Nocleg w Sigiriya.

Dzień 6

Aukana - Sigiriya

Wcześnie rano wyjazd do miejscowości Aukana, ze śniadaniem w formie suchego prowiantu. O wschodzie słońca będziemy podziwiać główną atrakcję - dwunastometrowy posąg Buddy.  Następnie powrót do hotelu na odpoczynek.  Popołudniu wizyta w Sigiriya, tzw. lwiej skale, górującej nad otoczeniem 180 metrowej skały, na której znajdują się ruiny dawnego pałacu-fortecy. Zobaczymy również przepiękne XV wieczne freski przedstawiające damy dworu. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 7

Dambulla - Matale - Kandy

Po śniadaniu przejazd do Kandy, drugiego co do wielkości miasta Sri Lanki. Po drodze postój w Złotej Świątyni Dambulla, pochodzącej z I wieku p.n.e. i uważanej za najbardziej imponującą na Sri Lance. Sanktuarium składa się pięciu oddzielnych grot, z których najbardziej godne uwagi są Dewadżara Wihara z ogromną rzeźbą odpoczywającego Buddy oraz Maharadża Wihara z najwspanialszymi freskami. Następnie wizyta na plantacji przypraw, która przybliży nam techniki ich upraw oraz  zastosowanie.  W drodze do Kandy zobaczymy również okazałą świątynię hinduską w Matale. Po południu zwiedzanie znajdującej się w Kandy słynnej Świątyni Zęba Buddy, ważnego centrum buddyzmu ze względu na znajdującą się tam relikwię. W czasie festiwalu Esala Perahera (sierpień) będziemy mieli okazję zobaczyć kolorowe procesje i inne ciekawe obrzędy. Nocleg w Kandy.

Dzień 8

Kandy

Dzień rozpoczniemy od wizyty w królewskim ogrodzie botanicznym Peradeniya, uważanym za jeden z najpiękniejszych w Azji. Czas na spacer po terenie ogrodu mogącego poszczycić się około 5 tysiącami gatunków flory w tym orchidei, przypraw, roślin leczniczych i palm. Ogród jest również domem dla ogromnych nietoperzy. Następnie transfer na stację kolejową w Peradeniya i 4h przejazd pociągiem do miejscowości Nanu Oya, podczas którego będziemy mogli podziwiać widoki tej części Cejlonu. Przyjazd na miejsce i transfer do hotelu w Nuwara Eliya. Nocleg w hotelu.

Dzień 9

Horton Plains - Nuwara Eliya

Wczesnym rankiem około godziny 5:00 wyjazd do Parku Narodowego Równiny Hortona i trekking w budzącym zachwyt parku położonym na 2000m n.p.m. płaskowyżu. Zobaczymy wodospady Baker’s Falls oraz punkt widokowy Koniec Świata, znajdujący się na 870 metrowym urwisku. Następnie powrót do Nuwara Eliya, malowniczo położonego kurortu górskiego. Nad miastem góruje najwyższy szczyt Sri Lanki - Pidurutalagala. Miasto założone zostało przez słynnego podróżnika i odkrywcę jeziora Alberta, Samuela Bakera jako ośrodek wypoczynkowy dla brytyjskich kolonizatorów. Podczas wycieczki po mieście zobaczymy wiele pozostałości z kolonialnego okresu, dzięki którym Nuwara Eliya jest wciąż nazywana Małą Anglią. Nocleg w hotelu.

Dzień 10

Nuwara Eliya - Adam'sPeak

Wyjazd z Nuwara Eliya w kierunku jednego z najpiękniejszych widokowo i najważniejszych  miejsc kultu na Sri Lance, mitycznej Góry Adama. Po drodze odwiedzimy plantacje i fabrykę herbaty. Wizyta na plantacji sprawi, że przeniesiemy się w czasie, a to za sprawą tamilskich kobiet wciąż zbierających herbatę ręcznie jak za kolonialnych czasów. Przyjazd na miejsce do Delhouse, skąd następnego dnia rozpoczniemy trekking na świętą Górę Adama. Odpoczynek w hotelu.

Dzień 11

Adam'sPeak - Kitulgala

W zależności od pory roku, w nocy lub nad ranem wyruszymy na trekking na Górę Adama, na której szczycie znajduję się odcisk stopy Buddy. Sripada to miejsce kultu nie tylko dla wynawców buddyzmu, którzy licznie przybywają tu w okresie pielgrzymek. To również święte miejsce dla wyznawców innych religii. Chrześcijanie i muzułmanie wierzą, że znajduję się tam odcisk stopy Adama, Hindusi zaś, że boga Sziwy. Na szczycie będziemy mogli podziwiać wschód słońca, a w drodze powrotnej w dół przepiękne widoki. Następnie przejazd do Kitulgali, malowniczego miasta nad rzeką Kelani, będącego scenerią dla słynnego oscarowego filmu „Most na rzece Kwai”. Zakwaterowanie i relaks w ecolodge. Dla chętnych możliwość raftingu po rzece Kelani. Nocleg w Kitulgala.

Dzień 12

Sinharaja

Po śniadaniu przejazd do Narodowego Parku Sinharaja. W drodze postój w mieście Ratnapura, którego nazwa oznacza „miasto klejnotów”. Jest on głównym ośrodkiem wydobycia i handlu kamieniami szlachetnymi, głównie rubinami i szafirami. O ile będzie to tego dnia możliwe, postaramy się odwiedzić jedną z kopalni, żeby z bliska przyjrzeć się procesowi ich wydobycia. Następnie udamy się do bram Parku Narodowego, gdzie przesiądziemy się w jeepy, które dowiozą nas na nocleg do ecolodge wewnątrz rezerwatu.

Dzień 13

Sinharaja

Po śniadaniu trekking po Parku Narodowym Sinharaja wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i objętym  ochroną jako rezerwat biosfery. Nazwa Sinharaja oznacza „królestwo lwa”. Choć  ten akurat nie zamieszkuje tych rejonów, nieskażony ingerencją człowieka i inspirujący pięknem natury park z pewnością zasługuje na miano „królewskiego”. Co ciekawe blisko 50% znajdujących się tu gatunków flory i fauny jest gatunkami endemicznymi, czyli występującymi tylko w tym rejonie. Po południu powrót do ecolodge i wypoczynek na łonie natury. Nocleg w Sinharaja.

Dzień 14

Tissamaharamaya

Po śniadaniu wyjazd do Tissamaharamaya, gdzie odwiedzimy obóz przejściowy słoni. W przeciwieństwie do często odwiedzanych przez turystów sierocińców dla słoni, obóz przejściowy stanowi projekt przywracający zwierzęta do ich naturalnego środowiska. Pracownicy parku opiekują się samotnymi słoniątkami tylko do momentu, w którym są one w stanie same zdobyć pożywienie, po czym wypuszczane są na wolność. Dzięki temu zwiększa się wolno żyjąca populacja słoni lankijskich. Jest to zdecydowanie lepsza i bardziej naturalna forma ochrony tych cudownych stworzeń. Niezwykle ważne dla sukcesu projektu jest wsparcie odwiedzających. Z pewnością dużą przyjemność sprawi obserwacja karmienie słoniątek mlekiem przez butelkę ze smoczkiem. Nocleg w Tissamaharamaya.

Dzień 15

Yala - Hikkaduwa

Około godziny 5:00 rano wyjazd na jeep safari po Parku Narodowym Yala. Jest to drugi co do wielkości park narodowy Sri Lanki, który, jak będziemy mieli okazję się przekonać, odznacza się niezwykłymi krajobrazami, obejmując swym zasięgiem sawanny, wilgotne lasy monsunowe, laguny, mokradła i różne formacje skalne. Po drodze wypatrywać będziemy przede wszystkim leopardów, jako że Yala jest jednym z najgęściej zamieszkanych przez te zwierzęta miejsc na ziemi. Park jest też domem 44 gatunków ssaków m. in. słoni, bawołów, niedźwiedzi oraz rozmaitych ptaków. Powrót do hotelu na śniadanie i wyjazd do jednego z ciekawszych miejsc wypoczynkowych nad oceanem, miejscowości Hikkaduwa. Po drodze odwiedzimy wioskę Weligama, gdzie przyjrzymy się pracy lankijskich rybaków. Jest to niecodzienny widok, gdyż połowu ryb dokonują oni siedząc na wbitych w dno morza pojedynczych, cienkich palach. Przyjazd do hotelu na plaży i relaks. Nocleg w Hikkaduwa.

Dzień 16

Hikkaduwa

Dzień wolny na relaks na plaży lub wypoczynek w hotelu. Nocleg w Hikkaduwa.

Dzień 17

Colombo

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu przejazd do Colombo. Czas na ostatnie zakupy przed wyjazdem, jeśli będzie taka potrzeba. Transfer na lotnisko. Wylot do kraju.

Dzień 18

Warszawa

Przylot do Polski

 

Termin:   03.04 - 20.04.2019 (okres pielgrzymkowy na Górę Adama)

                08.08 - 25.08.2019 (festiwal Esala Perahera)

 

Cena:     2470 USD

Cena obejmuje:

▪   zakwaterowanie: hotel 3 i 4 gwiazdki lub ecolodge

▪   dwa posiłki dziennie (śniadania i kolacje w hotelu)

▪   wszystkie transfery i przejazdy klimatyzowanym busem

▪   bilet na pociąg

▪   przejazdy jeepami w Parkach Narodowych oraz przejażdżka na słoniach

▪   w czasie festiwalu Esala Perahera zarezerwowane siedzenia (tylko sierpień)

▪   opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego

▪   opiekę pilota Adventure Club

 Cena nie obejmuje:

▪   przelotów na trasie: Warszawa - Colombo - Warszawa

▪   wizy (50 USD)

▪   napojów do posiłków i napoi alkoholowych

▪   atrakcji fakultatywnych: rafting po rzece Kelani 25 USD

▪   wydatków osobistych

▪   ubezpieczenia

▪   ewentualnych napiwków dla przewodnika i kierowcy (50 USD)

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 975 USD

 

UWAGA ! Wypoczynek na Malediwach na indywidualne zapytanie.

 

72.jpg
264.jpg
262.jpg
272.jpg
263.jpg
267.jpg
265.jpg
296.jpg
276.jpg
275.jpg
294.jpg
290.jpg
298.jpg
273.jpg
291.jpg
274.jpg
297.jpg
277.jpg
295.jpg

Listing Details

Kraj
Sri Lanka
Miesiąc
kwiecień