Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek lub możliwości zmiany ustawiń Ciasteczek w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Morze wokół egzotycznej wyspy
Zdjęcie kanionu zrobione podczas wyprawy
Ogon wieloryba widzianego podczas wycieczki
Posągi zarejestrowane na wyprawie do IndiiDodaj swój adres do newslettera

KIRGISTAN - OSTATNIE TAKIE MIEJSCE NA ZIEMI

Kirgistan dla europejskiego podróżnika to niezwykłe miejsce. Spotkać tu możemy wciąż żywe tradycje nomadów, koczowników przybyłych na te tereny z wielkich stepów Azji. Nowoczesność, poradziecka rzeczywistość, tradycja islamu – oraz o wiele starsze niż islam wierzenia i zwyczaje właściwe dla koczowników. Wszystko to tworzy unikalną mieszaninę, której możemy doświadczyć poprzez przyglądanie się i uczestniczenie w życiu lokalnych rodzin, odwiedzając ważne dla nich miejsca, a także zachwycając się unikalnymi widokami gór i rozległych przestrzeni. Zapraszam do świata nomadów. Spróbujemy kumysu, przenocujemy w najprawdziwszych jurtach, oraz sprawdzimy, czy jak pisał Kapuściński: “Kirgiz schodzi z konia”?

Wyjazd połączony z inicjatywą zebrania, zawiezienia anglojęzycznych podręczników i materiałów szkolnych dla dzieci z sierocińca. Zbiórka i uczestnictwo w transporcie nie jest obowiązkowe ale gorąco zachęcam do włączenia się w akcje i zrezygnowania z paru kg. zbędnego bagażu na rzecz dzieciaków ;) 

Dzień1

Warszawa

Wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta do Bishkek.

Dzień2

Bishkek

Przylot na lotnisko Manas i transfer do hotelu. Po obiedzie spacer po Bishkek. Spacer po parkach i głównych punktach miasta: Stary Plac, Muzeum Sztuki, Budynek Opery, główny prospect, Plac Zwycięstwa. Zobaczymy jak tradycja kirgiskich nomadów, miesza się z poradziecką architekturą. Przyjrzymy się mieszance twarzy: rosyjskich, kirgizkich, uzbeckich. Zajrzymy też do lokalnych restauracji spróbować po raz pierwszy środkowoazjatyckiej kuchni.

Dzień 3

Bishkek - Kochkor

Z Bishkek pojedziemy do Kochkor (208km), wioski słynącej jako lokalne centrum wytwarzania filcu. Po drodze obejrzymy wieżę Burana, jedyną pozostałość po istniejącym niegdyś mieście Jedwabnego Szlaku. Wieża stanowi część minaretu meczetu położonego niegdyś w bajecznym Balasagun, stolicy państwa Karachanidów z XI wieku. Obecnie z wieży można podziwiać niezwykły widok na pobliskie góry. Dookoła wieży stoją rozsiane w trawie tzw. balbal – kamienne nagrobki przypominające twarze, z VI-X wieku. Po południu docieramy do Kochkor, gdzie zwiedzimy mały bazarek, oraz sklep oderujący filcowe wyroby. Sklep jest kooperacyjną inicjatywą kobiet z wiosek pod Kochkor i umożliwia im dotarcie z produktami do nabywców. Nocleg w lokalnym guesthousie.

Dzień 4

Kochkor - jezioro Song Kul

Z Kochkor pojedziemy krętą drogą która licznymi serpentynami pośród niezapomnianych górskich widoków zaprowadzi nas na przełcz Kalmak-Ashuu (3440 m. n.p.m.) a z tamtąd nad jedno z piękniejszych jezior Kirgistanu – jezioro Song Kul, nad którym wciąż można spotkać rodziny nomadów obozujące w jurtach i doglądające swoich stad na letnim wypasie owiec i jaków. Jezioro jest położone na wysokości powyżej 3 tys. metrów, otoczone jest wysokimi górami. Panuje tu ostry klimat. Przejdziemy się po okolicy podziwiając piękne widoki trwiastych przestrzeni, błekitu jeziora I gór. Dla chętnych istnieje nie wliczona w cenę (ok. 15$/dzień) możliwość wynajęcia konia i spróbowania jazdy w kirgizkim stylu na małych, dzielnych konikach nomadów. Nocleg w jurtach.

Dzień 5

Song Kul

Spędzimy cały dzień nad Song kul. Odwiedzimy rodziny noamdów, przyjrzymy się ich życiu w jutrach i pracy przy stadach, Spróbujemy swoich sił uczestnicząc w ich zajęciach. Powędrujemy wraz z pasterzami po rozległych otaczających jezioro wzgórzach. Nocleg w jurtach.

Dzień 6

Kochkor

Powrócimy do znanej nam już wioski Kochkor, odwiedzimy rodzinę, która pokaże nam wyrób tradycyjnych filcowych dywanów. W kirgizkiej tradycji wyrabia się dwa typy dywanów: Ala-kiyiz oraz Shyrdak. Oba typy wyrobów są bogato dekorowane wzorami przypominającymi kształty roślin i zwierząt spotykanych w okolicy. Rodzina pokaże nam różne techniki stosowane przy wyrobie dywanów. Nocleg w guesthousie.

Dzień 7

Kyzyl Tuu

Będziemy przemieszczać się wzdłuż południowego brzegu jeziora aż do wioski Kyzyl-Tuu. Zobaczymy  tam na miejscu dokłądnie na czym polega konstrukcja jurty, jak wytwarza się jej zdobienia, jakie znaczenie kulturowe przypisuje się poszczególnym elementom. Jedna z rodzin pokaże nam jak zbudować ramy jurty, uzywając drewna rosnących niedaleko drzew. Następnie dotrzemy do miejsca naszego noclegu położonego 100 metrów od brzegów jeziora w przepięknej okolicy. Nocleg w jurtach. 

Dzień 8 

Dzień spędzimy w tej samej okolicy. Odwiedzimy pobliskie miasteczko gdzie spotkamy się z mężczyzną praktykującym starą tradycje nomadów – polowania z orłami. Człowiek ten opowie nam o swojej więzi z orłem budowanej od momentu zdobycia pisklęcia złotego orła, opowie o tresurze ptaka. Po powrocie pomożemy przygotować naszym gospodarzom obiad. Panie zapoznają nas z techniką gotowania w jurcie oraz zdradzą sekrety kirgizkiej kuchni. Po obiedzie odwiedzimy Manjyly-Ata, miejsce uważane przez Kirgizów za święte. Na miejscu znajdują się mazary – święte miejsca w postaci drzew, 7 świętych źródełek których wody posiadają uzdrawiającą moc. Miejsce to jest miejscem pielgrzymek, gdzie przygotowuje się rytualny posiłek, składa ofiary, I nieżadko pielgrzymi spędzają noc na modlitwie. Nocleg w jurtach. 

Dzień 9

Temir - Kanat - Bokonbaevo

Przemieścimy się do wioski Temir-Kanat położonej na wysokości 2,250 m. gdzie odbędziemy całodzienny trekking po okolicy. Na wieczór wrócimy do Bokonbaevo. Nocleg w guesthousie.

Dzień 10

Bokonbaevo - Chon Kemin

Z Bokonbaevo pojedziemy do graniczącej z Kazachstanem doliny Chon-Kemin. Dolina wznosi się na wyskości 1400-2500 m. n.p.m. i słynie z licznych pastwisk, górskich jezior i przepięknych widoków na góry Tien Shan. Dolina to także rezerwat życia biologicznego. Można tam spotkać rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Nocleg w guesthousie.

Dzień 11  

Bishkek

Powrót do Bishkek. Po południu odwiedzimy największy Bazar – tak zwany Bazar Osh. To dobre miejsce na zakup pamiątek, ale także aby zaczerpnąc atmosfery orientalnego targowiska. Nocleg w hotelu. 

Dzień 12 

Ata Beit

Pojedziemy do Ata-Beit – kompleksu upamiętniającego ofiary stalinowskich represji w latach 1937-1938. Potem odwiedzimy Tashtar-Ata,  Górę Wybawienia. Jest to także miejsce święte o tradycji szamanistycznej. Przybywający liczni pielgrzymi proszą o rozmaite łaski. Mając głęboką nadziję na spełnienie swoich próśb, wierni rzucają kamienie symbolizujące ich prośby, choroby, pragnienia. Jest to niezwykłe miejsce gdzie spotykają się tradycje koczownicze, islamskie, oraz neopogańskie. W nawiązaniu do tego miejsca I jego tradycji powstała nawet technika psychoterapeutyczna “Tasztar-ata” stosowana przez psychoterapeutów. Wracamy do Bishkek. Nocleg w hotelu.

Dzień 13

Bishkek

Rano odwiedzimy warsztaty “elechek” czyli wyrobu tradycyjnych turbanów dla zamężnych kobiet, składających się z wielu warstw zawiniętego materiału. Zobaczymy także inne tradycyjne Kirgizkie ubrania i wysłuchamy historii o ich znaczeniu i symbolice. Wieczórem concert z tradycyjną muzyką grana na tradycyjnych instrumentach. Pożegnanie z Kirgistanem, powrót do hotelu.

Dzień 14

Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

 
Termin:         02.08 - 15.08.2018


Cena:           1250 EURO

Cena obejmuje:

  •  zakwaterowanie w guesthouse i w jurtach
  •  wyżywienie: 3 posiłki dziennie
  •  bilety wstępu
  •  przewodnika angielskojęzycznego
  •  opiekę pilota Adventure Club
  •  transport

Cena nie obejmuje:

  •  przelotów: Warszawa - Biszkek - Warszawa
  •  zwyczajowych napiwków
  •  wynajmu koni nad Song Kul ( dla chętnych )
  •  ubezpieczenia

Dopłata do pokoju jednoosobowego:  260 EURO


 

 

 

 

3921.jpg
3910.jpg
3913.jpg
3909.jpg
3911.jpg
3912.jpg
3916.jpg
3918.jpg
3917.jpg
3922.jpg
3975.jpg
3972.jpg
3973.jpg
3974.jpg

Listing Details

Kraj
Kirgistan
Miesiąc
sierpień