Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o naszej Polityce dotyczącej Ciasteczek lub możliwości zmiany ustawiń Ciasteczek w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Morze wokół egzotycznej wyspy
Zdjęcie kanionu zrobione podczas wyprawy
Ogon wieloryba widzianego podczas wycieczki
Posągi zarejestrowane na wyprawie do IndiiDodaj swój adres do newslettera

KOLUMBIA - Wyprawa do San Escobar

Dzień 1
Warszawa - Bogota 

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Kolumbii. Przylot do stolicy Kolumbii, 10-milionowej Bogoty. Transport do hotelu  w urokliwej, kolonialnej dzielnicy Bogoty – Candelarii. Odpoczynek po trudach podróży.

Dzień 2
Bogota - La Macarena - Caño Cristales
 
Wcześnie rano transfer na lotnisko w Bogocie i przelot awionetką do miasteczka La Macarena. położonego na kolumbijskiej sawannie. Lądowanie samolotu na ziemnym pasie lotniska, a wypakowywanie walizek i plecaków na wóz konny to pierwszy sympatyczny obrazek na miejscu. Rejestr pasażerów i przejście do hotelu w centrum miasta. Następnie lunch w lokalnej restauracji, a po nim przejście do portu w La Macarena, skąd przepłyniemy rzekę Guayabero motorówką oraz przejedziemy przez sawannę jeepami około 7 km. Następnie rozpoczniemy godzinny spacer do rzeki Caño Cristales, określanej jako „najpiękniejsza rzeka świata” albo „rzeka, która uciekła z raju”. Góry Sierra de la Macarena, w jakich płynie rzeka, uznawane są za najstarszą warstwę skorupy ziemskiej, która liczy sobie 1 200 milionów lat i należy do tzw. Wyżyny Gujańskiej, obejmującej również Wenezuelę, Gujanę oraz Brazylię. Skaliste dno rzeki porośnięte jest endemiczną rośliną o nazwie „macarenia clavigera”, która nie pojawia się w żadnym innym miejscu na świecie. Roślina ta pod wpływem słońca przybiera intensywnie czerwony kolor, który kontrastuje z czarną skałą mającą formę głębokich studni. Dodatkowo niektóre fragmenty rzeki pokryte są delikatnym piaskiem, odbijającym dno rzeki na żółto. Jeśli dodać do tego błękit bezchmurnego nieba i otaczającą rzekę zieleń, otrzymujemy pięć kolorów. Dbając o środowisko naturalne i czystość rzeki, wchodząc do niej nie należy używać żadnego środka na komary ani kremu z filtrem chroniącego przed słońcem. Lepiej założyć długie spodnie i długi rękaw, gdyż słońce mocno tu grzeje. Tego dnia w programie zobaczymy następujące odcinki rzeki: La Cascada de los Cuarzos, La Piedra de la Virgen, Los Pianos oraz La Cascada del Amor. Powrót do miasteczka La Macarena w godzinach wieczornych.
 
Dzień 3
Caño Cristales
 
Wcześnie rano po śniadaniu, udamy się do portu w La Macarena, by stamtąd jeszczeraz przepłynąć motorówką rzekę Guayabero, po czym rozpoczniemy godzinny spacer do rzeki Caño Cristales. Tego dnia zobaczymy wodospad i naturalne baseny rzeki - El Sillón de Buda, El Pozo Cuadrado, La Escalera oraz El Salto del Águila. Lunch, zawinięty w liście bananowca zjemy nad samym brzegiem rzeki w formie kolumbijskiego pikniku. W godzinach popołudniowych powrót do La Macarena. Krótki odpoczynek i przejazd na sawannę za miasteczko, gdzie przy lokalnej muzyce spróbujemy tradycyjnego mięsa wołowego pieczonego na grillu z maniokiem i ziemniakami, tak jak robią to kolumbijscy kowboje w tym regionie kraju. Powrót do hotelu na nocleg.
 
Dzień 4
Caño Cristales - Pereira
 
Po śniadaniu ponowne udamy się w kierunku rzeki Caño Cristales. Tego dnia poznamy inną część najpiękniejszej rzeki świata porośniętej rośliną „macarenia clavigera”, która w miejscach, gdzie świeci słońce jest czerwona, zaś w cieniu pozostaje soczyście zielona. Obejrzymy i wykąpiemy się w naturalnych basenach: La Cascada de la Virgen, Los Estrechos, El Pailón i El Monte de las Marimbas. Następnie wrócimy do miasteczka na lunch. W czasie wolnym przed wylotem do Bogoty, będziemy mogli poobserwować życie miasteczka, po którym tłumnie spaceruje kolumbijskie wojsko pilnując porządku. Będzie też okazja napić się kolumbijskiej kawy i spróbować lokalnego smakołyku – pączków wypełnionych dżemem lub kremem karmelowym zwanym arequipe i obficie oblanych chrupiącą czekoladą. Wylot do Bogoty w godzinach popołudniowych, anastępnie przelot do Regionu Kawy. Zakwaterowanie w najpiękniejszej hacjendzie regionu w Pereirze.

Dzień 5
Pereira - Buenavista - Salento - Dolina Cocora - Pereira
 
Po śniadaniu w urokliwej hacjendzie przejazd na kawowy taras – Terraza de San Alberto w miejscowości Buenavista, zawieszony nad plantacjami kawy. Po drodze obserwować będziemy malownicze w tym regionie domy, których nieodzownym elementem są otaczające budynek balkony, zwane „corredores”. Na balkonach między doniczkami zawieszone są kolorowe hamaki, zaś ściany domów pomalowane są na intensywne kolory. W Buenavista przystąpimy do profesjonalnej lekcji odkrywania najlepszej na świecie kawy wraz z ekspertami, którzy krok po kroku wyjaśnią nam, na co należy zwracać uwagę, aby stać się prawdziwym znawcą tego magicznego napoju. Następnie udamy się do znanego z architektury charakterystycznej dla kolumbijskiego Regionu Kawy miasteczka Salento, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w andyjskiej części Kolumbii. Jego kolorowe, drewniane balkony, misterne detale i malownicze fasady oczarowują, a liczne kawiarenki zapraszają do skosztowania filiżanki najlepszej lokalnej kawy i innych kawowych wyrobów: ciasteczek, wypieków, cukierków, likierów itd. Miłośnicy rękodzieła znajdą na głównej ulicy miasteczka „Calle Real” nieprawdopodobną ilość sklepików oferujących produkty lokalnych artystów i rzemieślników. Z centralnego placu miasteczka zmienimy nasz nowoczesny transport na popularne w tej części Kolumbii Jeep’y Willys, które w codziennych warunkach wypełnione są kiśćmi platanów (warzywna odmiana banana), maniokiem i workami kawy. Te ponad 50-letnie terenowe i bardzo mocne samochody przystosowane są do pokonywania dróg nieasfaltowanych, gór, skalistego podłoża, pustyni z wydmami czy bagnistej dżungli. Tym ciekawym transportem dotrzemy do naturalnej doliny o charakterystycznym klimacie „mglistego lasu” - Valle del Cocora, porośniętej narodowym drzewem Kolumbii – palmą woskową. W programie przejażdżka konna po mglistym lesie i sadzenie naszego prywatnego drzewka w tej symbolicznej dolinie. Powrót jeepami do Salento, a następnie do hacjendy na nocleg.

Dzień 6
Pereira - Medellin

Po śniadaniu przejazd z Regionu Kawy do Medellin. Po zakwaterowaniu w hotelu, wyruszymy na spacer po tym jednym z najbardziej interesujących kolumbijskich miast. Przemieszczać się będziemy jedynym w swoim rodzaju metrem, znanym na całym świecie, gdyż jego niektóre linie zamiast szybkich pociągów posiadają wagoniki zawieszone niczym kolejka linowa nad najbiedniejszymi dzielnicami miasta, udostępniając ten środek transportu najbardziej potrzebującym. Co więcej, jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic połączona została z resztą miasta ruchomymi schodami, tak by ułatwić do niej dostęp. Przejedziemy tym niesamowitym metrem nad kolumbijskimi „favelami” znanymi tutaj jako „comunas”, a szczególnie nad „Comuna 13”, z której wywodził się najsłynniejszy na świecie przemytnik narkotyków i kolumbijskiej kokainy – Pablo Escobar. Odwiedzimy również plac pełen olbrzymich rzeźb największego kolumbijskiego artysty – Fernando Botero, „Park Gołych Stóp” i „Park Życzeń” – dwa fantastyczne miejsca, w których mieszkańcy Medellin relaksują się popołudniami.

Dzień 7
Medellin - Nuqui

Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot awionetką nad puszczą Pacyfiku do Nuqui. Krótki spacer po miasteczku zamieszkałym przez ludność pochodzenia afrykańskiego i praktycznie nie używających odzieży Indian Embera. Ten niesamowity koloryt na ulicach Nuqui doskonale obrazuje bogactwo krzyżujących się w Kolumbii kultur i ras. Wizyta w sklepie z lokalnym rękodziełem, z którego na uwagę zasługują naczynia z włókna palmy „wengue” i drewniane patery z pal „chonta”. Po spacerze transfer motorówką do ekologicznego hotelu nad brzegiem oceanu, położonego w niezwykle malowniczym punkcie wybrzeża Pacyfiku – na granicy plaży i dziewiczej dżungli. Pobyt w tym oddalonym od cywilizacji, absolutnie magicznym miejscu, gdzie nie używa się zegarków i gdzie nikt się nie spieszy, gdzie dzień uwarunkowany jest wschodami i zachodami słońca, prądami morskimi, przypływami i odpływami oceanu. W hotelu nie ma prądu (posiada on jednak generator na potrzeby własne, głównie kuchenne), śpi się w prostych drewnianych łóżkach z moskitierami, przy oliwnych lampkach, słuchając odgłosów puszczy, krzyków małp i tropikalnych ptaków.

Dzień 8
Nuqui

Po śniadaniu 3-godzinna przeprawa po dziewiczej dżungli w poszukiwaniu najbardziej jadowitych na świecie żab. Podczas spaceru poznamy rośliny tropikalne, niezwykle przydatne w życiu tubylców - materiały do konstrukcji domów i naturalne lekarstwa. Poznamy drzewo, które w przypadku zagubienia, służy za bęben pomagający w odnalezieniu zaginionego oraz chodzące drzewo, które w magiczny sposób przemieszcza się samo po lesie. W godzinach popołudniowych wypłyniemy motorówką na ocean w poszukiwaniu skaczących 18-metrowych wielorybów „yubartas” (humpback whale). Przypływają one między lipcem i październikiem do Kolumbii z oddalonego o ponad 12 000 km Chile, aby w ciepłych i spokojnych wodach Pacyfiku urodzić swoje młode, nauczyć pływania i oddychania oraz przygotować je do długiej drogi powrotnej. W ściśle określonych miejscach możliwość pływania w oceanie i podsłuchiwania kołysanek, jakie mamy wieloryby śpiewają swoim młodym.

Dzień 9
Nuqui

Po śniadaniu spacer plażą do osady Termales i zwiedzanie tego malowniczego miasteczka, w którym okna wszystkich domów sprawiedliwie wychodzą na morze. Po spacerze, kąpiel w naturalnych basenach z wodami termalnymi w samym sercu kolumbijskiej dżungli. Odpoczynek w naturalnym SPA w Termales. Powrót do hotelu na obiad i ponowny rejs motorówką po oceanie w poszukiwaniu wielorybów. Odpoczynek na plaży i możliwość wypróbowania własnych sił na desce surfingowej na falach Oceanu Spokojnego.

Dzień 10
Nuqui - Medellin - Cartagena

Po śniadaniu transfer motorówką na lotnisko w Nuqui i lot awionetką do Medellin, a stamtąd, po zmianie lotniska dalej do Cartageny. Przejazd do kolonialnego starego miasta, pamiętającego czasy hiszpańskich najeźdźców. Cartagena uznawana jest za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów, które w dawnych czasach było głównym portem przeładunkowym złota oraz centrum handlu niewolnikami. Czas wolny na spacer po starówce otoczonej wielokilometrowym murem obronnym, będącym dzisiaj równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym pejzażem Morza Karaibskiego. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają popołudniami, aby zrelaksować się popijając tradycyjną „limonada de coco” (lemoniadę kokosową).

Dzień 11
Cartagena - Boquilla

Po śniadaniu na rowerach odkryjemy najciekawsze miejsca Cartageny. Wizytę rozpoczniemy przy „Torre del Reloj” (Wieży Zegarowej), która jest symbolem starego miasta oraz „Paseo de los Dulces” (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcia Marqueza. To właśnie tutaj w XVI wieku odbywały się targi niewolników. Kolejnym punktem zwiedzania jest klasztor San Pedro de Claver, jezuickiego zakonnika epoki kolonialnej, broniącego praw afrykańskich niewolników i znanego jako „Niewolnik niewolników”. Ze starówki przejedziemy rowerami do nowoczesnej Cartageny – Bocagrande, określanej jako “małe Miami”, gdzie oprócz przejazdu rowerami między wysokimi budynkami, będziemy mieć okazję do kąpieli i odpoczynku na plaży oraz wypicia tradycyjnego „coco loco”. Po południu udamy się do rybackiego miasteczka Boquilla, stanowiącego dzisiaj nieturystyczną część Cartageny, gdzie z pomocą lokalnych rybaków weźmiemy udział w tradycyjnym połowie. Następnie przygotujemy złowione przez nas ryby na karaibski sposób, z ryżem kokosowym i platanowymi plackami „patacones”, według instrukcji czarnoskórych mieszkanek Boquilla. Powrót na nocleg do Cartageny.

Dzień 12
Cartagena - Santa Marta

Po śniadaniu wyruszymy do Santa Marta. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie stolicy departamentu Magdalena i jednego z głównych ośrodków turystycznych Kolumbii. Spacer kolonialnymi uliczkami po historycznym mieście, które uznawane jest za najstarsze w Ameryce Południowej. Santa Marta położona jest niezwykle malowniczo – w zatoce między kordylierą Sierra Nevada de Santa Marta a Morzem Karaibskim. Opisywana  często przez kolumbijskiego Noblistę – Gabriela Garcia Marqueza w jego powieściach jest miastem wyjątkowo atrakcyjnym ze względu na stałą temperaturę powietrza 28º C, suchy klimat i delikatną bryzę napływającą z najwyższego szczytu Kolumbii Pico de Cristobal Colón. Spacer kończy wizyta w karaibskiej hacjendzie „Quinta de San Pedro Alejandrino”, pamiętającej czasy świetności Libertadora (wyzwoliciela wielu krajów Ameryki Południowej, w tym Kolumbii) – Simona Boliwara, a także będąca miejscem jego śmierci w 1830 roku.

Dzień 13
Santa Marta - Narodowy Park Tayrona - Palomino

Wcześnie rano przejazd do Parku Narodowego Tayrona, którego plaże uznane zostały przez National Geographic za jedne z 10 najpiękniejszych plaż na świecie. W parku udamy się na spacer po tropikalnej dżungli, podczas którego będziemy mogli zobaczyć unikalną karaibską florę i faunę (barwne papugi „loros”, kondory i 300 innych gatunków ptaków, małpy, żółwie, iguany i inne). Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania rdzennych mieszkańców tych terenów – Indian Arhuacos. To właśnie oni w swych tradycyjnych, śnieżnobiałych strojach wykonują niepowtarzalne wełniane torby „mochilas”, bardzo popularne i modne w Kolumbii. Punktem docelowym jest kilka zatoczek i przepięknych, białych plaż o szmaragdowej wodzie otoczonych tropikalną zielenią  - „Cabo de San Juan”. Po południu przejazd na nocleg do Palomino.

Dzień 14
Palomino - Sierra Nevada de Santa Marta

Wcześnie rano wyruszymy na trekking w górach Sierra Nevada de Santa Marta do indiańskiego rezerwatu Kogui. Zabierzemy ze sobą podarki dla Indian: ryż, nici, igły i inne przedmioty codziennego użytku w górach, a trudne przez nich do zdobycia. Spędzimy cały dzień w indiańskiej osadzie, zapoznając się z warunkami życia i kulturą tej indiańskiej mniejszości. Indianie Koguis są bezpośrednimi spadkobiercami kultury Tayrona. Jest to społeczność zamknięta na echa docierającej w góry cywilizacji. Indianie Koguis, pragnący zachować ciągłość kulturową z cywilizacją Tayrona, odrzucają zdobycze nowoczesnego świata, żyją według własnych praw i norm. Nocleg w hamakach w rezerwacie.

Dzień 15
Sierra Nevada de Santa Marta - Palomino

Po dniu spędzonym w indiańskim rezerwacie zejdziemy z gór do Palomino. Tego popołudnia będziemy mieć trochę czasu na wypoczynek po pobycie w górach. Noc spędzimy w ekologicznym hotelu z bezpośrednim dostępem do dzikiej plaży, po której często przechodzą Indianie.

Dzień 16
Palomino - Bogota
 
Po ostatnim wczesnym śniadaniu u podnóży Sierra Nevada de Santa Marta, transfer na lotnisko w Santa Marta oraz wylot do Bogoty. Przejazd do centrum kolumbijskiej stolicy i zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze wyroby licznych kultur indiańskich, zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem Krzysztofa Kolumba. Następnie możliwość zakupów na indiańskim targu z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i pamiątkami (kolumbijska kawa, herbata z koki, prekolumbijska biżuteria i indiańskie tkaniny). Kolejnym punktem programu jest wizyta w sklepie ze szmaragdami, jako że Kolumbia słynie z najlepszej na świecie jakości szmaragdów wydobywanych w kopalniach Muzo i Chivor. Możliwość zakupu certyfikowanych kamieni. Następnie wjazd kolejką linową na wzgórze Monserrate położone na wysokości 3100 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – „La Morenita” oraz ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Czas na ostatnie zakupy, a następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski.
 
Dzień 17
Warszawa
 
Przylot do Polski.
 

Termin:     14.07 - 30.07.2018

               
Cena:        3350 USD

*cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób


Cena obejmuje:

 •  zakwaterowanie w hotelach, lodgach 3 gwiazdkowych, 1 nocleg w hamakach na pustynnym terenie
 •  śniadania
 •  trzy posiłki dziennie podczas pobytu nad 5-kolorową rzeką i w dżungli nad Pacyfikiem.
 •  bilety wstępu, permity do parków narodowych
 •  transport lądowy i morski
 •  przewodnika 
 •  opiekę miejscowego Pilota polskojęzycznego
 •  transport klimatyzowanym busem

Cena nie obejmuje:

 • przelotów: Warszawa - Bogota - Warszawa (ok. 3500 PLN)
 • zwyczajowych napiwków (50 USD)
 • 300-350 USD (lotów domestic linią lotniczą Avianca na trasie Bogota–Pereira; Medellin–Cartagena i Santa Marta–Bogota
 • 230-250 USD (lotów awionetką na trasie Medellin–Nuqui–Medellin)
 • 230-250 USD (lotów awionetka na trasie Bogota-La Macarena-Bogota)
 • ubezpieczenia

Dopłata do pokoju jednoosobowego: ok. 600 USD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2085.jpg
2086.png
2093.png
2088.png
2100.jpg
3159.jpg
3158.jpg
2090.jpg
2091.png
2094.png
2099.jpg
2096.png
2097.jpg
2110.jpg
2113.png
3157.jpg
2116.png
2117.png
2118.jpg
3160.jpg

Listing Details

Kraj
Kolumbia
Miesiąc
lipiec